Lexoni nė lidhje me informatorin vjetor tė Qendrės sonė...

Kliko kėtu...


Qendra Kulturore El-Kalem

Arnaqi e Poshtme, Shkup


KUSH JEMI NE

Qendra Kulturore ‘’El-Kalem’’ ėshtė organizatė joqeveritare. Me 18.01 2003 nė bazė tė nenit 43 dhe 45 tė ligjit pėr shoqata joqeveritare dhe fondacione, Kuvendi themelues solli vendimin pėr themelimin e kėsaj Qendre. Nė Kuvend morėn pjesė qytetarė tė Arnaqisė sė Poshtme dhe Arnaqisė tė Epėrme. Regjistrimi i Qendrės u bė me 11.07.2003 pran Gjykatės Fillestare Shkup1-Shkup.

Selia dhe lokalet qendrore tė Qendrės Kulturore ‘’EL-Kalem’’ (me sipėrfaqe mbi 450m²) janė nė f. Arnaqi e Poshtme komuna e Sarajit-Shkup Maqedoni nė kompleksin e Qendrės Kulturore Islame ‘’El-Kalem’’.

Qendra Kulturore ‘’El-Kalem’’ ėshtė organizatė joprofitabile, aktivitetet dhe shėrbimet e saja, parimisht janė edukativo-arsimore dhe falas. Synimi i Qendrės ėshtė ngritja e nivelit tė edukimit dhe arsimimit islam dhe tė pėrgithshėm tek popullata islame nė pėrgjithėsi e tėk mė tė rinjt nė veēanti.

 Me programet e saja kulturore, adekuate, nė raste tė ndryshme islame, Qendra synon nė ngritjen e nivelt tė kulturės islame.Organizimi dhe zhvillimi i proēesit edukativo-arsimor paranė Qendrės Kulturore ‘’El-Kalem’’ ėshtė i rregullt gjat tėr vitit. Sipas nevojės dhe kohėpaskohe Qendra organizon edhe kurse periodike tė ndryshme.

 Qendra organizon edhe veprimtari tė ndryshme humanitare pėr ata qė janė mė tė nevojshėm. Anėtarsimi pranė Qendrėas bėhet familjarisht (bartėsi i familjes pėr tė gjithė anėtarėt e nėn moshėn 18 vjeēare) dhe individualisht pėr tė riturit mbi 18 vjetė.

Qendra Kulturore ‘’El-Kalem’’ nė lokalet e saja, anėtrėve dhe besimtarėve tjerė ju mundėson  organizimin e rasteve familjare siē janė dasmat (islame) nė rast martese dhe ngushėllime nė rast vdekje.

Shėrbimet edukativo-arsimore tė organizuara pranė Qendrės Kulturore ‘’El-Kalem’’ i shfrytzojnė gjithė ata tė rinjė tė komunės sė Sarajit qė dėshirojnė. Nė perspektivė Qendra pėr shėrbimet e veta edukativo-arsimore synon tė hapė degėt e saja nė komunėn e Sarajit e mė vonė edhe nė tėr teritorin e Maqedonisė ku do tė ketė nevojė.

Qendra Kulturore ‘’EL-Kalem’’ zhvillon mardhėnje tė mira me t’gjitha organizatat joqeveritare nė vend dhe jasht nė pėrgjithsi e me ata simotra nė veēanti.

Lexo më tepër për Arnaqinë...

Lexo më tepër për Qendrën Kulturore Islame "El-Kalem"...